CTS Electronic Components 252A124B60TB
252A124B60TB picture photo
Mfg. Part Number
252A124B60TB
Brief Description
POT JOYSTICK 120K OHM W/SWITCH
Datasheet Download
252A124B60TB.pdf
Availability of 252A124B60TB
QUANTITY
252A124B60TB Order Process
Ship out your order
Specifications of 252A124B60TB
Internal Part NumberEIS-252A124B60TB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
PackagingBulk
Resistance (Ohms)120k
Power (Watts)0.0125W
Tolerance±20%
Adjustment TypeTop Adjustment
Rotation Angle60°
Mounting TypeThrough Hole
Size / DimensionSquare - 0.815" L x 0.807" W x 0.760" H (20.70mm x 20.50mm x 19.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)252A124B60TB
Related Links252A12, 252A124B60TB Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
252A124B60TB Details Description
Related parts for 252A124B60TB
CAP NIOB OXID 22UF 20% 2.5V 1206 datasheet.pdf
SENSOR 1000PSI M10-1.25 6H 4.5V datasheet.pdf
CABLE CAT5E 8COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
RES 620 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 681K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf