CTS Electronic Components 252A203B60TA
252A203B60TA picture photo
Mfg. Part Number
252A203B60TA
Manufacturer
Product Category
Joystick Potentiometers
Brief Description
POT JOYSTICK 20K OHM
Datasheet Download
252A203B60TA.pdf
Availability of 252A203B60TA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
252A203B60TA Order Process
Ship out your order
Specifications of 252A203B60TA
Internal Part NumberEIS-252A203B60TA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOL252 Series Mini Joystick 01/Dec/2014
Standard Package200
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyJoystick Potentiometers
Series252
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20k
Power (Watts)0.0125W
Tolerance±20%
Adjustment TypeTop Adjustment
Rotation Angle60°
Mounting TypeThrough Hole
Size / DimensionSquare - 0.815" L x 0.807" W x 0.760" H (20.70mm x 20.50mm x 19.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)252A203B60TA
Related Links252A20, 252A203B60TA Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
252A203B60TA Details Description
Related parts for 252A203B60TA
RES SMD 330 OHM 5% 1/2W 0805 datasheet.pdf
FITTING RA RACEWAY T130 OFF WHT datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 4KB FLASH 32VQFN datasheet.pdf
TRANS NPN 60V 1A SOT-89 datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 200MA 3.5 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 82K OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 30.9KOHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS .100" SNGL datasheet.pdf
CBL 15POS 0.5MM JMPR TYPE A 9" datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf