CTS Electronic Components 252A503A40NB
252A503A40NB picture photo
Mfg. Part Number
252A503A40NB
Brief Description
POT JOYSTICK 50K OHM W/SWITCH
Datasheet Download
252A503A40NB.pdf
Availability of 252A503A40NB
QUANTITY
252A503A40NB Order Process
Ship out your order
Specifications of 252A503A40NB
Internal Part NumberEIS-252A503A40NB
PackagingBulk
Resistance (Ohms)50k
Power (Watts)0.0125W
Tolerance±10%
Adjustment TypeTop Adjustment
Rotation Angle40°
Mounting TypeThrough Hole
Size / DimensionSquare - 0.815" L x 0.807" W x 0.760" H (20.70mm x 20.50mm x 19.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)252A503A40NB
Related Links252A50, 252A503A40NB Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
252A503A40NB Details Description
Related parts for 252A503A40NB
MARKER PLATE ALUM GREEN 3.5" datasheet.pdf
FILM BEF III 90/50-M 11"SQ 30 PC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 430 OHM 5% 1/32W 01005 datasheet.pdf
TVS DIODE 170VWM 275VC SMB datasheet.pdf
RES SMD 920 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG COAX PIN SLDER datasheet.pdf
CABLE BUSH 4POLE datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V HCSL 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
IC FPGA 425 I/O datasheet.pdf
35A Silicon Power Rectifier Diode IC datasheet.pdf