CTS Electronic Components 252A503B60TA
252A503B60TA picture photo
Mfg. Part Number
252A503B60TA
Manufacturer
Product Category
Joystick Potentiometers
Brief Description
POT JOYSTICK 50K OHM
Datasheet Download
252A503B60TA.pdf
Availability of 252A503B60TA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
252A503B60TA Order Process
Ship out your order
Specifications of 252A503B60TA
Internal Part NumberEIS-252A503B60TA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOL252 Series Mini Joystick 01/Dec/2014
Standard Package200
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyJoystick Potentiometers
Series252
PackagingBulk
Resistance (Ohms)50k
Power (Watts)0.0125W
Tolerance±20%
Adjustment TypeTop Adjustment
Rotation Angle60°
Mounting TypeThrough Hole
Size / DimensionSquare - 0.815" L x 0.807" W x 0.760" H (20.70mm x 20.50mm x 19.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)252A503B60TA
Related Links252A50, 252A503B60TA Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
252A503B60TA Details Description
Related parts for 252A503B60TA
CONN TERMINAL 300MCM #5/16 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 70POS 1MM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 10POS PIN datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 215MHZ 8UMAX datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 48TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 72POS datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
SS TIMR RPT CYCLE, .5S, 220VAC datasheet.pdf