United Chemi-Con LXY63VB181M10X30LL
LXY63VB181M10X30LL picture photo
Mfg. Part Number
LXY63VB181M10X30LL
Brief Description
CAP ALUM 180UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
LXY63VB181M10X30LL.pdf
Availability of LXY63VB181M10X30LL
QUANTITY
LXY63VB181M10X30LL Order Process
Ship out your order
Specifications of LXY63VB181M10X30LL
Internal Part NumberEIS-LXY63VB181M10X30LL
PackagingBulk
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current960mA
Impedance100 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LXY63VB181M10X30LL
Related LinksLXY63VB18, LXY63VB181M10X30LL Datasheet, United Chemi-Con Distributor
LXY63VB181M10X30LL Details Description
Related parts for LXY63VB181M10X30LL
SCREWDRIVER PHILLIPS #000 5.28" datasheet.pdf
IC REG LDO 2.9V 0.3A 6WSON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm 13pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES SMD 12.4K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
BOCUBE B M 2213 MOUNTING PLATE datasheet.pdf
MIN D FE 50 P CRIMP CONNECTOR MO datasheet.pdf
CONNECTOR datasheet.pdf
CONN TERM BLK HINGED CVR 49POS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 25A datasheet.pdf
CAP FILM 0.27UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf