Amphenol Industrial PT02E-16-23P(009)
PT02E-16-23P(009) picture photo
Mfg. Part Number
PT02E-16-23P(009)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 23POS BOX MNT PIN
Datasheet Download
PT02E-16-23P(009).pdf
Availability of PT02E-16-23P(009)
QUANTITY
PT02E-16-23P(009) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT02E-16-23P(009)
Internal Part NumberEIS-PT02E-16-23P(009)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions23
Shell Size - Insert16-23
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, Finish-
Contact Finish-
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT02E-16-23P(009)
Related LinksPT02E-16, PT02E-16-23P(009) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT02E-16-23P(009) Details Description
Related parts for PT02E-16-23P(009)
THERMOSTAT 135 DEG C NC 2SIP datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS 2.5MM STR GOLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 500MW DO35 datasheet.pdf
RES 887 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 7 POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
IC OTP 1KBIT 4WLP datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CTV 3C 3#20 SKT RECP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 29POS PIN datasheet.pdf