CTS Electronic Components 252B203B40NA
252B203B40NA picture photo
Mfg. Part Number
252B203B40NA
Brief Description
POT JOYSTICK 20K OHM
Datasheet Download
252B203B40NA.pdf
Availability of 252B203B40NA
QUANTITY
252B203B40NA Order Process
Ship out your order
Specifications of 252B203B40NA
Internal Part NumberEIS-252B203B40NA
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20k
Power (Watts)0.0125W
Tolerance±20%
Adjustment TypeTop Adjustment
Rotation Angle40°
Mounting TypeThrough Hole
Size / DimensionSquare - 0.815" L x 0.807" W x 0.957" H (20.70mm x 20.50mm x 24.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)252B203B40NA
Related Links252B20, 252B203B40NA Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
252B203B40NA Details Description
Related parts for 252B203B40NA
Connector Quick Connect Receptacle 16-20 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
RES SMD 158K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 300K OHM 1206 datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
TIE HOLDER ADH 1.5X1.5" datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 24V 8A datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
55A CABLE/SINGLE WALL datasheet.pdf