3M 2534-6002UG
2534-6002UG picture photo
Mfg. Part Number
2534-6002UG
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 34POS STR GOLD T/H
Datasheet Download
2534-6002UG.pdf
Availability of 2534-6002UG
QUANTITY
2534-6002UG Order Process
Ship out your order
Specifications of 2534-6002UG
Internal Part NumberEIS-2534-6002UG
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIDC Wiremount Connectors Primer
3D Model2534-6002.igs2534-6002.stp2534-6002.x_t
Standard Package280
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series2500
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions34
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.243" (6.17mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2534-6002UG
Related Links2534-, 2534-6002UG Datasheet, 3M Distributor
2534-6002UG Details Description
Related parts for 2534-6002UG
MODULE SDRAM DDR 2GB 184DIMM datasheet.pdf
DSUB CABLE - CMM25S/AE25G/X datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC DESERIAL SDI W/LVDS 48LLP datasheet.pdf
FUSE 800A 600VAC NON STD FAST datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 2800PF 400VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS SKT datasheet.pdf
HEIGHT SPACER datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf