API Delevan 2534R-48H
2534R-48H picture photo
Mfg. Part Number
2534R-48H
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10MH 58MA 51 OHM TH
Datasheet Download
2534R-48H.pdf
Availability of 2534R-48H
QUANTITY
2534R-48H Order Process
Ship out your order
Specifications of 2534R-48H
Internal Part NumberEIS-2534R-48H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series2534R
PackagingBulk
TypeMolded
Material - CoreFerrite
Inductance10mH
Tolerance±3%
Current Rating58mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)51 Ohm Max
Q @ Freq45 @ 250kHz
Frequency - Self Resonant420kHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test250kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.250" Dia (6.35mm)
Height - Seated (Max)0.345" (8.76mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2534R-48H
Related Links2534, 2534R-48H Datasheet, API Delevan Distributor
2534R-48H Details Description
Related parts for 2534R-48H
CONN EDGECARD 36POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONN RECPT 54POS R/A TIN TAB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf
4P 6C 2W VERT XCHD RIGHT WK datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT datasheet.pdf
DSub Connector Plug, Male Pins 11 (10 + 1 Coax or Power) Position datasheet.pdf
508 TB SOCKET OPEN RA datasheet.pdf
Wideband 4 GHz, 36 dB Isolation at 1 GHz, CMOS 1.65 V to 2.75 V, Dual SPDT IC datasheet.pdf