CTS Electronic Components 254SA103B60A
254SA103B60A picture photo
Mfg. Part Number
254SA103B60A
Manufacturer
Product Category
Joystick Potentiometers
Brief Description
POT JOYSTICK 10K OHM
Datasheet Download
254SA103B60A.pdf
Availability of 254SA103B60A
QUANTITY
254SA103B60A Order Process
Ship out your order
Specifications of 254SA103B60A
Internal Part NumberEIS-254SA103B60A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyJoystick Potentiometers
Series254
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10k
Power (Watts)0.0125W
Tolerance±20%
Adjustment TypeTop Adjustment
Rotation Angle60°
Mounting TypeSurface Mount
Size / DimensionSquare - 0.425" L x 0.425" W x 0.366" H (10.80mm x 10.80mm x 9.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)254SA103B60A
Related Links254SA1, 254SA103B60A Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
254SA103B60A Details Description
Related parts for 254SA103B60A
CAP CER 1800PF 630V NP0 2225 datasheet.pdf
IC OSC VCO 20MHZ 14SOIC datasheet.pdf
CHOKE POWER LINE 3.9MH 1.0A datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 60.4K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
IC GPIO EXPANDER 8XQFN datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS INLINE PIN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 15A datasheet.pdf
SAC-HZ-4P-MR/5 0-542 SH SCO BK datasheet.pdf
27000UF 16V 22.23X66.68 85C AXI datasheet.pdf