CTS Electronic Components 254TA103C50B
254TA103C50B picture photo
Mfg. Part Number
254TA103C50B
Manufacturer
Product Category
Joystick Potentiometers
Brief Description
POT JOYSTICK 10K OHM W/SWITCH
Datasheet Download
254TA103C50B.pdf
Availability of 254TA103C50B
QUANTITY
254TA103C50B Order Process
Ship out your order
Specifications of 254TA103C50B
Internal Part NumberEIS-254TA103C50B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyJoystick Potentiometers
Series254
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10k
Power (Watts)0.0125W
Tolerance±30%
Adjustment TypeTop Adjustment
Rotation Angle50°
Mounting TypeThrough Hole
Size / DimensionSquare - 0.425" L x 0.425" W x 0.366" H (10.80mm x 10.80mm x 9.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)254TA103C50B
Related Links254TA1, 254TA103C50B Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
254TA103C50B Details Description
Related parts for 254TA103C50B
DIODE GEN PURP 400V 5A POWERDI5 datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISORY CIRCUIT 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 6POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 2.20K OHM 1/3W 5% AXIAL datasheet.pdf
SNSW 5A PCB NONE-MSHRUM BTN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 3.65K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERMINAL CODING ELEMENT datasheet.pdf
JOYSTICK THREE AXIS ONE PUSHBUTT datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 20W datasheet.pdf
CAP FILM 27NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
LED COB 3500K 80CRI 36V SMD datasheet.pdf