Illinois Capacitor 256PHB250K2J
256PHB250K2J picture photo
Mfg. Part Number
256PHB250K2J
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 25UF 10% 250V RADIAL
Datasheet Download
256PHB250K2J.pdf
Availability of 256PHB250K2J
QUANTITY
256PHB250K2J Order Process
Ship out your order
Specifications of 256PHB250K2J
Internal Part NumberEIS-256PHB250K2J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package66
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesPHB
PackagingBulk
Capacitance25µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)2.6 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.673" L x 1.102" W (42.50mm x 28.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.476" (37.50mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)256PHB250K2J
Related Links256PHB, 256PHB250K2J Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
256PHB250K2J Details Description
Related parts for 256PHB250K2J
IC OPAMP GP 350KHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLTAGE 4.0V 5TSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 342VWM 706VC DO201 datasheet.pdf
RES SMD 3.6 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS 45DEG 5.08MM datasheet.pdf
IC OPAMP GP 880KHZ RRO SC70-5 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 61POS BOX MNT SCKT datasheet.pdf
MOUNT MAGN 3/4" RG8X 12' CRIMP N datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 24POS SMD datasheet.pdf