Aries Electronics, Inc. 257-PRS21011-12
257-PRS21011-12 picture photo
Mfg. Part Number
257-PRS21011-12
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN SOCKET PGA ZIF GOLD
Datasheet Download
257-PRS21011-12.pdf
Availability of 257-PRS21011-12
QUANTITY
257-PRS21011-12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 257-PRS21011-12
Internal Part NumberEIS-257-PRS21011-12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
SeriesPRS
PackagingBulk
TypePGA, ZIF (ZIP)
Number of Positions or Pins (Grid)-
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating30µin (0.76µm)
Contact Material - MatingBeryllium Copper
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesClosed Frame
TerminationSolder
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostTin
Contact Finish Thickness - Post200µin (5.08µm)
Contact Material - PostBeryllium Copper
Housing MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Termination Post Length0.125" (3.18mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1A
Contact Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)257-PRS21011-12
Related Links257-PRS, 257-PRS21011-12 Datasheet, Aries Electronics, Inc. Distributor
257-PRS21011-12 Details Description
Related parts for 257-PRS21011-12
TRANS NPN 45V 1A E-LINE datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 15-20 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
RES SMD 113K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 385MA 1.2 OHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf