Bourns Inc. SDR0703-150KL
SDR0703-150KL picture photo
Mfg. Part Number
SDR0703-150KL
Brief Description
FIXED IND 15UH 750MA 240 MOHM
Datasheet Download
SDR0703-150KL.pdf
Availability of SDR0703-150KL
QUANTITY
SDR0703-150KL Order Process
Ship out your order
Specifications of SDR0703-150KL
Internal Part NumberEIS-SDR0703-150KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
RoHS InformationSDR0703 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSDR0703
Material - CoreFerrite
Inductance15µH
Tolerance±10%
Current Rating750mA
Current - Saturation1.12A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)240 mOhm Max
Q @ Freq23 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant30MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.256" L x 0.177" W (6.50mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max)0.106" (2.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDR0703-150KL
Related LinksSDR070, SDR0703-150KL Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SDR0703-150KL Details Description
Related parts for SDR0703-150KL
IC VOLTAGE MON DUAL W/SUP 8-SOIC datasheet.pdf
SENSOR MAGNETIC SPST MINI WIRES datasheet.pdf
RES SMD 147K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 3.6K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 200MHZ 165FBGA datasheet.pdf
TERMINAL BLK 12POS 5.08MM 45DEG datasheet.pdf
LED PANEL GRN DIFF SNAP-IN 18"LD datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
SPRING datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 66POS PIN datasheet.pdf