Illinois Capacitor 257DCN2R7SDP
257DCN2R7SDP picture photo
Mfg. Part Number
257DCN2R7SDP
Manufacturer
Product Category
Electric Double Layer Capacitors, Supercaps
Brief Description
CAP 250F -20%, +50% 2.7V T/H
Datasheet Download
257DCN2R7SDP.pdf
Availability of 257DCN2R7SDP
QUANTITY
257DCN2R7SDP Order Process
Ship out your order
Specifications of 257DCN2R7SDP
Internal Part NumberEIS-257DCN2R7SDP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyElectric Double Layer Capacitors, Supercaps
SeriesDCN
Packaging*
Capacitance250F
Tolerance-20%, +50%
Voltage - Rated2.7V
ESR (Equivalent Series Resistance)13 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 60°C
Termination*
Mounting Type*
Package / Case*
Lead Spacing*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Operating Temperature-40°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)257DCN2R7SDP
Related Links257DCN, 257DCN2R7SDP Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
257DCN2R7SDP Details Description
Related parts for 257DCN2R7SDP
IGBT 600V 90A 270W TO247 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 37POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
BUSBAR 3 PHASE 6 POLE 18X104MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
LED DURIS E5 WARM WHT 2700K 4SMD datasheet.pdf
PLATO SOLDERING TIP - 3/8" datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf