Microchip Technology 25AA040AX-I/ST
25AA040AX-I/ST picture photo
Mfg. Part Number
25AA040AX-I/ST
Brief Description
IC EEPROM 4KBIT 10MHZ 8TSSOP
Datasheet Download
25AA040AX-I/ST.pdf
Availability of 25AA040AX-I/ST
QUANTITY
25AA040AX-I/ST Order Process
Ship out your order
Specifications of 25AA040AX-I/ST
Internal Part NumberEIS-25AA040AX-I/ST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package100
Series-
PackagingTube
Format - MemoryEEPROMs - Serial
Memory TypeEEPROM
Memory Size4K (512 x 8)
Speed10MHz
InterfaceSPI Serial
Voltage - Supply1.8 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package8-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)25AA040AX-I/ST
Related Links25AA040, 25AA040AX-I/ST Datasheet, Microchip Technology Distributor
25AA040AX-I/ST Details Description
Related parts for 25AA040AX-I/ST
POT 20K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
HOLD-DOWN SPRING FOR MJN RELAY datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS T/H R/A TIN 5MM datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 1A Lighting 8-SOIC-EP datasheet.pdf
MOTOR SYNC AC GEAR 3.5W 220V datasheet.pdf
GDT 250V 15% 5KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
RES 8.66K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf