Microchip Technology 25AA256-I/MF
25AA256-I/MF picture photo
Mfg. Part Number
25AA256-I/MF
Brief Description
IC EEPROM 256KBIT 10MHZ 8DFN
Datasheet Download
25AA256-I/MF.pdf
Availability of 25AA256-I/MF
QUANTITY
25AA256-I/MF Order Process
Ship out your order
Specifications of 25AA256-I/MF
Internal Part NumberEIS-25AA256-I/MF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/Origin8L SOIJ Package/Plating 31/Jul/2013
Mold Compound Qualification 07/Oct/2014
Lead Frame Update 16/Feb/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package60
Memory TypeEEPROM
Memory Size256K (32K x 8)
Speed3MHZ, 5MHZ, 10MHZ
InterfaceSPI Serial
Voltage - Supply1.8 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-VDFN Exposed Pad
Supplier Device Package8-DFN-S (6x5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)25AA256-I/MF
Related Links25AA25, 25AA256-I/MF Datasheet, Microchip Technology Distributor
25AA256-I/MF Details Description
Related parts for 25AA256-I/MF
IC DAC DUAL 3VOLT 12BIT 16-DIP datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 1W DO41G datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 10V Y5V 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 50V NP0 2220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONTROL LOGIC 60MB SERIAL 24V datasheet.pdf
RES 0.62 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 18.7K OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
WASHER SHOULDER M3 NYLON datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN D-SUB STACKED M/M 15POS R/A datasheet.pdf