Microchip Technology 25AA640A-E/MS
25AA640A-E/MS picture photo
Mfg. Part Number
25AA640A-E/MS
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC EEPROM 64KBIT 10MHZ 8MSOP
Datasheet Download
25AA640A-E/MS.pdf
Availability of 25AA640A-E/MS
QUANTITY
25AA640A-E/MS Order Process
Ship out your order
Specifications of 25AA640A-E/MS
Internal Part NumberEIS-25AA640A-E/MS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package100
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTube
Format - MemoryEEPROMs - Serial
Memory TypeEEPROM
Memory Size64K (8K x 8)
Speed3MHZ, 5MHZ, 10MHZ
InterfaceSPI Serial
Voltage - Supply1.8 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package8-MSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)25AA640A-E/MS
Related Links25AA64, 25AA640A-E/MS Datasheet, Microchip Technology Distributor
25AA640A-E/MS Details Description
Related parts for 25AA640A-E/MS
RES SMD 5.9K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 100MHZ RRO 16SSOP datasheet.pdf
RES SMD 255 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC SDRAM 16MBIT 143MHZ 60TFBGA datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 25V 20% 2312 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
RES 82.5 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 5POS CABLE SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
OSC MEMS 133.3300MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf