NKK Switches UB04KW016B
UB04KW016B picture photo
Mfg. Part Number
UB04KW016B
Datasheet Download
UB04KW016B.pdf
Availability of UB04KW016B
QUANTITY
UB04KW016B Order Process
Ship out your order
Specifications of UB04KW016B
Internal Part NumberEIS-UB04KW016B
TypeLED
Lamp ColorWhite
Lens Color-
Lens Transparency-
RatingsVf (Typ), If (Max)
Voltage3.8V
Current25mA
Panel Cutout ShapeSquare
Panel Cutout Dimensions0.64" x 0.64" (16.20mm x 16.20mm)
Lens Style/SizeSquare with Flat Top, 12.00mm
Viewing Angle-
Termination StyleSolder Lug
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UB04KW016B
Related LinksUB04K, UB04KW016B Datasheet, NKK Switches Distributor
UB04KW016B Details Description
Related parts for UB04KW016B
IC REG LDO ADJ 20HTSSOP datasheet.pdf
SCR DBL 2SCR 1200V 90A ADD-A-PAK datasheet.pdf
IC XDCP SGL 64-TAP 2.5K 16-SOIC datasheet.pdf
MOSFET RF N-CH 26V 100W TO2704 datasheet.pdf
CARDEDGE 44POS DL .156 BLK LOPRO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 3.16 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
50W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
HD-I 5SMPR120F160O BENCH datasheet.pdf
10000UF 16V 22X30MM 105C 5000H datasheet.pdf
GT 54C 54#16 PIN PLUG datasheet.pdf
Fully Accurate 12-/14-/16-Bit VOUT DAC SPI Interface 2.7 V to 5.5 V in a TSSOP IC datasheet.pdf