API Delevan ER1641-434JS
ER1641-434JS picture photo
Mfg. Part Number
ER1641-434JS
Brief Description
FIXED IND 430UH 92MA 9.5 OHM TH
Datasheet Download
ER1641-434JS.pdf
Availability of ER1641-434JS
QUANTITY
ER1641-434JS Order Process
Ship out your order
Specifications of ER1641-434JS
Internal Part NumberEIS-ER1641-434JS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39010/03, ER1641
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance430µH
Tolerance±5%
Current Rating92mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)9.5 Ohm Max
Q @ Freq60 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant5.7MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test790kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device PackageAxial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ER1641-434JS
Related LinksER1641, ER1641-434JS Datasheet, API Delevan Distributor
ER1641-434JS Details Description
Related parts for ER1641-434JS
MOSFET N-CH 55V 58A TO220FP datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 500MW MINIMELF datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
HEADER 2.0 DUAL STR 60CKT GRAY datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CBI 3MM BI-LEVEL SAMPLE PACK datasheet.pdf
COUNTER LCD 6 CHAR 3V PANEL MT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 0.16W 2512 datasheet.pdf