Microchip Technology 25AA640A-E/SN
25AA640A-E/SN picture photo
Mfg. Part Number
25AA640A-E/SN
Brief Description
IC EEPROM 64KBIT 10MHZ 8SOIC
Datasheet Download
25AA640A-E/SN.pdf
Availability of 25AA640A-E/SN
QUANTITY
25AA640A-E/SN Order Process
Ship out your order
Specifications of 25AA640A-E/SN
Internal Part NumberEIS-25AA640A-E/SN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Datasheet Update 18/Aug/2014
PCN Assembly/OriginAssembly Site Addition 08/Apr/2015
Assembly Site Addition 08/Apr/2015
Memory Size64K (8K x 8)
Speed3MHZ, 5MHZ, 10MHZ
InterfaceSPI Serial
Voltage - Supply1.8 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC N
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)25AA640A-E/SN
Related Links25AA64, 25AA640A-E/SN Datasheet, Microchip Technology Distributor
25AA640A-E/SN Details Description
Related parts for 25AA640A-E/SN
TERMINAL BLOCK 5MM 5POS datasheet.pdf
IC RCVR DIFF 5V/3.3V 8-SOIC datasheet.pdf
MICRO-D PLUG 25POS SKT 18" WIRE datasheet.pdf
CARD GUIDE DEEP 8X0.08" BLK datasheet.pdf
RES 23.7 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
IC OSC VCXO 24MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
RES ARRAY 19 RES 100 OHM 20SOIC datasheet.pdf
5W1 F SC WATER RES 10A datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 1A 168 MOHM SMD datasheet.pdf