TE Connectivity Deutsch Connectors DJT14F15-18HA-LC
DJT14F15-18HA-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT14F15-18HA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 18POS PIN
Datasheet Download
DJT14F15-18HA-LC.pdf
Availability of DJT14F15-18HA-LC
QUANTITY
DJT14F15-18HA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT14F15-18HA-LC
Internal Part NumberEIS-DJT14F15-18HA-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT14F15-18HA-LC
Related LinksDJT14F15, DJT14F15-18HA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT14F15-18HA-LC Details Description
Related parts for DJT14F15-18HA-LC
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 112POS .050 SLD datasheet.pdf
DINBC 1/1 STR REC LF CNR datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CAP CER 270PF 100V Y5P RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
TRANS NPN 160V 0.8A 6-SSOT datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V 10% 2DIP datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
PV datasheet.pdf
SOT23 MICROPOWER (4uA) 1.22V VOLTAGE REFERENCE IC datasheet.pdf