Bel Fuse Inc. SCRH74-680
SCRH74-680 picture photo
Mfg. Part Number
SCRH74-680
Brief Description
FIXED IND 68UH 690MA 380 MOHM
Datasheet Download
SCRH74-680.pdf
Availability of SCRH74-680
QUANTITY
SCRH74-680 Order Process
Ship out your order
Specifications of SCRH74-680
Internal Part NumberEIS-SCRH74-680
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSurface Mount Wire Wound Inductors
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductSC Series SMD Power Inductors
SCRH74 Series SMT Shielded Power Inductors
FamilyFixed Inductors
SeriesSCRH74
Material - Core-
Inductance68µH
Tolerance±20%
Current Rating690mA
Current - Saturation690mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)380 mOhm Max
Operating Temperature-
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.307" L x 0.307" W (7.80mm x 7.80mm)
Height - Seated (Max)0.177" (4.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCRH74-680
Related LinksSCRH7, SCRH74-680 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SCRH74-680 Details Description
Related parts for SCRH74-680
RES SMD 10.2 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
POT 2.5K OHM 1/2W CARBON LINEAR datasheet.pdf
Connector Header, Bottom Entry 56 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 887K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS THRU datasheet.pdf
VARISTOR 180V 6.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
IC LIU T1/E1/J1 256CSBGA datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRGHT PIN datasheet.pdf