Microchip Technology 25AA640A-I/MS
25AA640A-I/MS picture photo
Mfg. Part Number
25AA640A-I/MS
Brief Description
IC EEPROM 64KBIT 10MHZ 8MSOP
Datasheet Download
25AA640A-I/MS.pdf
Availability of 25AA640A-I/MS
QUANTITY
25AA640A-I/MS Order Process
Ship out your order
Specifications of 25AA640A-I/MS
Internal Part NumberEIS-25AA640A-I/MS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Memory Size64K (8K x 8)
Speed10MHz
InterfaceSPI Serial
Voltage - Supply1.8 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package8-MSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)25AA640A-I/MS
Related Links25AA64, 25AA640A-I/MS Datasheet, Microchip Technology Distributor
25AA640A-I/MS Details Description
Related parts for 25AA640A-I/MS
CAP CER 0.1UF 16V Y5V 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS 5.08MM datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.01A 32V datasheet.pdf
MODULE ALARM SPARE datasheet.pdf
IC DRVR DSPL LED 40-TQFN datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IC CPLD 192MC 7.5NS 160PQFP datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 25ppm 18pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC-49S datasheet.pdf
FOOT CYLINDRICAL 0.394" DIA BLK datasheet.pdf
CONN HDR 12POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf