Grayhill, Inc. 25BP22-B-1-16C
25BP22-B-1-16C picture photo
Mfg. Part Number
25BP22-B-1-16C
Manufacturer
Product Category
Encoders
Brief Description
ENCODER MECH PC 16POS SNGL
Datasheet Download
25BP22-B-1-16C.pdf
Availability of 25BP22-B-1-16C
QUANTITY
25BP22-B-1-16C Order Process
Ship out your order
Specifications of 25BP22-B-1-16C
Internal Part NumberEIS-25BP22-B-1-16C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherMultiple Devices Plating Material 30/Jan/2015
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyEncoders
Series25
Encoder TypeMechanical
Output TypeBinary (Absolute)
Pulses per Revolution16
Voltage - Supply-
Actuator Type1/4" Dia Flatted End
DetentNo
Built in SwitchNo
Mounting TypePCB, Through Hole
OrientationRight Angle
Termination StylePC Pin
Rotational Life (Cycles Min)50K
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)25BP22-B-1-16C
Related Links25BP22-, 25BP22-B-1-16C Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
25BP22-B-1-16C Details Description
Related parts for 25BP22-B-1-16C
BUNDLE RETAINER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
POT JOYSTICK 50K OHM W/SWITCH datasheet.pdf
SURGE PROTECT PLUGGABLE 120VAC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
PLC-RELAY WITH INTEGRATED SWITCH datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS INLINE SKT datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf