Vishay Semiconductor/Diodes Division TZQ5265B-GS18
TZQ5265B-GS18 picture photo
Mfg. Part Number
TZQ5265B-GS18
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 62V 500MW SOD80
Datasheet Download
TZQ5265B-GS18.pdf
Availability of TZQ5265B-GS18
QUANTITY
TZQ5265B-GS18 Order Process
Ship out your order
Specifications of TZQ5265B-GS18
Internal Part NumberEIS-TZQ5265B-GS18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)62V
Tolerance±5%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)185 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 47V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-80 Variant
Supplier Device PackageSOD-80 QuadroMELF
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TZQ5265B-GS18
Related LinksTZQ526, TZQ5265B-GS18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
TZQ5265B-GS18 Details Description
Related parts for TZQ5265B-GS18
Connector Receptacle 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
CAP CER 12PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
IC BUS EXCH SW 24BIT LV 56-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 5% 2W 2616 datasheet.pdf
RES 715K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 1A SOT223 datasheet.pdf