Vishay Semiconductor/Diodes Division 25CTQ040
25CTQ040 picture photo
Mfg. Part Number
25CTQ040
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V TO220AB
Datasheet Download
25CTQ040.pdf
Availability of 25CTQ040
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
25CTQ040 Order Process
Ship out your order
Specifications of 25CTQ040
Internal Part NumberEIS-25CTQ040
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFunctions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If560mV @ 15A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr1.75mA @ 40V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)25CTQ040
Related Links25CT, 25CTQ040 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
25CTQ040 Details Description
Related parts for 25CTQ040
IC COUNTER BINARY SYNC 16TSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 45VWM 76.34VC SMC datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 400MW ALF2 datasheet.pdf
CONN SOCKET BRD/BRD .4MM 20POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONN HDR 32POS 1.27MM T/H R/A datasheet.pdf
FIXED IND 3.7NH 180MA 1.3 OHM datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 25V SMD datasheet.pdf