FFF 94152-088LF
94152-088LF picture photo
Mfg. Part Number
94152-088LF
Manufacturer
Product Category
Modular Connectors - Jacks
Brief Description
CONN MOD JACK 8P8C VERT SHIELDED
Datasheet Download
94152-088LF.pdf
Availability of 94152-088LF
QUANTITY
94152-088LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 94152-088LF
Internal Part NumberEIS-94152-088LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesI-O Connections Product Portfolio
PCN Design/SpecificationGold Plating 22/Jun/2012
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyModular Connectors - Jacks
Series94152
PackagingTray
Connector TypeJack
Number of Positions/Contacts8p8c (RJ45, Ethernet)
Number of Ports1
Number of Rows1
Mounting TypeThrough Hole
OrientationVertical
TerminationSolder
ShieldingShielded
RatingsCat3
FeaturesBoard Lock, Panel Stops
LED ColorDoes Not Contain LED
Ingress Protection-
Tab DirectionUser Selectable
Contact MaterialPhosphor Bronze Alloy
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness5µin (0.127µm)
Housing MaterialPolyamide (PA66), Nylon 6/6, Glass Filled
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)94152-088LF
Related Links94152, 94152-088LF Datasheet, FFF Distributor
94152-088LF Details Description
Related parts for 94152-088LF
SWITCH ROLLER SPDT 15A QC 125V datasheet.pdf
WIRE MARKER B/Y .05-.12"1000PC datasheet.pdf
RES SMD 5.36KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 60.4 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 7.5A 125V datasheet.pdf
ELECTIRCAL IDC DOUBLE RUN OR TAP datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5.2V 10W datasheet.pdf
OSC XO 24.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf