JST Sales America Inc. 25FLZ-SM1-TB
25FLZ-SM1-TB picture photo
Mfg. Part Number
25FLZ-SM1-TB
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC TOP 25POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
25FLZ-SM1-TB.pdf
Availability of 25FLZ-SM1-TB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
25FLZ-SM1-TB Order Process
Ship out your order
Specifications of 25FLZ-SM1-TB
Internal Part NumberEIS-25FLZ-SM1-TB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFLZ
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Top
Number of Positions25
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.079" (2.00mm)
Locking FeatureSlide Lock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin-Lead
Housing MaterialPolyamide (PA46), Nylon 4/6
Actuator MaterialPolyamide (PA46), Nylon 4/6
FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)25FLZ-SM1-TB
Related Links25FLZ-, 25FLZ-SM1-TB Datasheet, JST Sales America Inc. Distributor
25FLZ-SM1-TB Details Description
Related parts for 25FLZ-SM1-TB
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 4DIP datasheet.pdf
SNAP LOCK PIN 0.290" NYLON NRTL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
LED BLUE 475NM XLAMP WTR CLR SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-72VIN 12VOUT datasheet.pdf
FLOW CHART PROGRAMMING SOFTWARE datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 10.5"L X 8.72"W datasheet.pdf
B3904 944MHZ datasheet.pdf
TFLEX 6130 9" X 9" datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR PAM2803 datasheet.pdf
CAP FILM 0.0027UF 5% 2500VDC AXI datasheet.pdf