Microchip Technology 25LC020AT-I/OT
25LC020AT-I/OT picture photo
Mfg. Part Number
25LC020AT-I/OT
Brief Description
IC EEPROM 2KBIT 10MHZ SOT23-6
Datasheet Download
25LC020AT-I/OT.pdf
Availability of 25LC020AT-I/OT
QUANTITY
25LC020AT-I/OT Order Process
Ship out your order
Specifications of 25LC020AT-I/OT
Internal Part NumberEIS-25LC020AT-I/OT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryEEPROMs - Serial
Memory TypeEEPROM
Memory Size2K (256 x 8)
Speed10MHz
InterfaceSPI Serial
Voltage - Supply2.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / CaseSOT-23-6
Supplier Device PackageSOT-23-6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)25LC020AT-I/OT
Related Links25LC020, 25LC020AT-I/OT Datasheet, Microchip Technology Distributor
25LC020AT-I/OT Details Description
Related parts for 25LC020AT-I/OT
IC PLL CLK GEN 200MHZ 28VQFN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 7.5A 115V datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONN CIC FFC RCPT 7POS 2.54MM datasheet.pdf
TL8018 OPTIONAL FLEX ACTUATOR datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
TVS DIODE 7.37VWM 13.8VC DO214AB datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
OSC MEMS 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf