Microchip Technology 25LC040-I/P
25LC040-I/P picture photo
Mfg. Part Number
25LC040-I/P
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC EEPROM 4KBIT 2MHZ 8DIP
Datasheet Download
25LC040-I/P.pdf
Availability of 25LC040-I/P
QUANTITY
25LC040-I/P Order Process
Ship out your order
Specifications of 25LC040-I/P
Internal Part NumberEIS-25LC040-I/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationPdCu Bond Wire Update 21/Sep/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package60
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTube
Format - MemoryEEPROMs - Serial
Memory TypeEEPROM
Memory Size4K (512 x 8)
Speed2MHz
InterfaceSPI Serial
Voltage - Supply2.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package8-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)25LC040-I/P
Related Links25LC0, 25LC040-I/P Datasheet, Microchip Technology Distributor
25LC040-I/P Details Description
Related parts for 25LC040-I/P
IC DAC 14BIT DUAL 275MSPS 48TQFP datasheet.pdf
LIGHT PILOT COMMAND SQUARE datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 180POS .050" datasheet.pdf
CONN SSL PLUG 4POS IDC datasheet.pdf
CABLE 4COND 14AWG RED 1000' datasheet.pdf
IGBT 1300V 60A 348W TO3P datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 40V SCREW datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf