Microchip Technology 25LC040X/ST
25LC040X/ST picture photo
Mfg. Part Number
25LC040X/ST
Brief Description
IC EEPROM 4KBIT 2MHZ 8TSSOP
Datasheet Download
25LC040X/ST.pdf
Availability of 25LC040X/ST
QUANTITY
25LC040X/ST Order Process
Ship out your order
Specifications of 25LC040X/ST
Internal Part NumberEIS-25LC040X/ST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package100
Series-
PackagingTube
Format - MemoryEEPROMs - Serial
Memory TypeEEPROM
Memory Size4K (512 x 8)
Speed2MHz
InterfaceSPI Serial
Voltage - Supply2.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package8-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)25LC040X/ST
Related Links25LC0, 25LC040X/ST Datasheet, Microchip Technology Distributor
25LC040X/ST Details Description
Related parts for 25LC040X/ST
RES SMD 1.8 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 24.9KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENS OPTO REFL 5MM-15MM CH MOUNT datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V TO263AB datasheet.pdf
CAP CER 560PF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.01% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS IN-LINE CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 26.1 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONN PLUG BTB 6POS DUAL VERT SMD datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 20V 10% 1411 datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 500MW SOD123 datasheet.pdf