Microchip Technology 25LC080CT-H/SN
25LC080CT-H/SN picture photo
Mfg. Part Number
25LC080CT-H/SN
Brief Description
IC EEPROM 8KBIT 5MHZ 8SOIC
Datasheet Download
25LC080CT-H/SN.pdf
Availability of 25LC080CT-H/SN
QUANTITY
25LC080CT-H/SN Order Process
Ship out your order
Specifications of 25LC080CT-H/SN
Internal Part NumberEIS-25LC080CT-H/SN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Datasheet Update 18/Aug/2014
PCN Assembly/OriginAssembly Site Addition 08/Apr/2015
Assembly Site Addition 08/Apr/2015
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package3,300
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryEEPROMs - Serial
Memory TypeEEPROM
Memory Size8K (1K x 8)
Speed5MHz
InterfaceSPI Serial
Voltage - Supply2.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 150°C
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC N
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)25LC080CT-H/SN
Related Links25LC080, 25LC080CT-H/SN Datasheet, Microchip Technology Distributor
25LC080CT-H/SN Details Description
Related parts for 25LC080CT-H/SN
IDC CABLE - MPL40K/MC40G/MPL40K datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 75V 200MA SOT563 datasheet.pdf
IC DUAL RETRIG MULTIVIB 16-SSOP datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 200MHZ 100TQFP datasheet.pdf
RES SMD 2.8K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC CPLD 1140MC 4.4NS 324BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
RES 5.36K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 1.5A 120 MOHM TH datasheet.pdf
CRYSTAL 32.000000MHZ SMD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 240W datasheet.pdf