Microchip Technology 25LC080CT-I/MS
25LC080CT-I/MS picture photo
Mfg. Part Number
25LC080CT-I/MS
Brief Description
IC EEPROM 8KBIT 10MHZ 8MSOP
Datasheet Download
25LC080CT-I/MS.pdf
Availability of 25LC080CT-I/MS
QUANTITY
25LC080CT-I/MS Order Process
Ship out your order
Specifications of 25LC080CT-I/MS
Internal Part NumberEIS-25LC080CT-I/MS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package2,500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryEEPROMs - Serial
Memory TypeEEPROM
Memory Size8K (1K x 8)
Speed5MHz, 10MHz
InterfaceSPI Serial
Voltage - Supply2.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package8-MSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)25LC080CT-I/MS
Related Links25LC080, 25LC080CT-I/MS Datasheet, Microchip Technology Distributor
25LC080CT-I/MS Details Description
Related parts for 25LC080CT-I/MS
CONN SPAD SPRNG 14-16 AWG #6 datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS RIGHT ANGLE TIN datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 4.10V SC70-3 datasheet.pdf
TRANS PNP 300V 0.1A SOT223 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf