Microchip Technology 25LC160CT-H/SN
25LC160CT-H/SN picture photo
Mfg. Part Number
25LC160CT-H/SN
Brief Description
IC EEPROM 16KBIT 5MHZ 8SOIC
Datasheet Download
25LC160CT-H/SN.pdf
Availability of 25LC160CT-H/SN
QUANTITY
25LC160CT-H/SN Order Process
Ship out your order
Specifications of 25LC160CT-H/SN
Internal Part NumberEIS-25LC160CT-H/SN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Datasheet Update 18/Aug/2014
PCN Assembly/OriginAssembly Site Addition 08/Apr/2015
Assembly Site Addition 08/Apr/2015
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package3,300
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryEEPROMs - Serial
Memory TypeEEPROM
Memory Size16K (2K x 8)
Speed5MHz
InterfaceSPI Serial
Voltage - Supply2.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 150°C
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC N
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)25LC160CT-H/SN
Related Links25LC160, 25LC160CT-H/SN Datasheet, Microchip Technology Distributor
25LC160CT-H/SN Details Description
Related parts for 25LC160CT-H/SN
POT 20K OHM 1/20W LOGARITHMIC datasheet.pdf
CARDEDGE 86POS DL .156 GREEN PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 160W datasheet.pdf
IC FREQ GENERATOR/BUFFER 48-SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS SKT datasheet.pdf
MOD LASER DWDM 100GHZ 120KM datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.0016UF RADIAL datasheet.pdf