Microchip Technology 25LC160DT-I/MNY
25LC160DT-I/MNY picture photo
Mfg. Part Number
25LC160DT-I/MNY
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC EEPROM 16KBIT 10MHZ 8TDFN
Datasheet Download
25LC160DT-I/MNY.pdf
Availability of 25LC160DT-I/MNY
QUANTITY
25LC160DT-I/MNY Order Process
Ship out your order
Specifications of 25LC160DT-I/MNY
Internal Part NumberEIS-25LC160DT-I/MNY
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 18/Feb/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package3,300
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryEEPROMs - Serial
Memory TypeEEPROM
Memory Size16K (2K x 8)
Speed3MHZ, 5MHZ, 10MHZ
InterfaceSPI Serial
Voltage - Supply2.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-WFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package8-TDFN (2x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)25LC160DT-I/MNY
Related Links25LC160, 25LC160DT-I/MNY Datasheet, Microchip Technology Distributor
25LC160DT-I/MNY Details Description
Related parts for 25LC160DT-I/MNY
BAG SHLD MET-IN ZIP 18X24 datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 8-UMAX datasheet.pdf
CONN 30POS IDC SOCKET 10GOLD datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 133MHZ 119BGA datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
RES 2.32K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
PP FO CAB- ASSY-10M-2XPP LC SIM- datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
PATCH CORD CAT5E GREEN datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf