Vishay Semiconductor/Diodes Division BZG05C47TR3
BZG05C47TR3 picture photo
Mfg. Part Number
BZG05C47TR3
Brief Description
DIODE ZENER 1.25W DO214AC
Datasheet Download
BZG05C47TR3.pdf
Availability of BZG05C47TR3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BZG05C47TR3 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZG05C47TR3
Internal Part NumberEIS-BZG05C47TR3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginDD-013-2015-Rev-00 03/Apr/2015
Standard Package6,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)47V
Tolerance-
Power - Max1.25W
Impedance (Max) (Zzt)1500 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 36V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZG05C47TR3
Related LinksBZG05, BZG05C47TR3 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZG05C47TR3 Details Description
Related parts for BZG05C47TR3
CABLE SERIAL ATA .3 METER datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 167MHZ 256FBGA datasheet.pdf
RES SMD 64.9 OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
PLUG ASSEM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 WW datasheet.pdf
RES SMD 40.2KOHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
IC INTEGER-N PLL W/VCO 28-QFN datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf