| Internal Part Number | EIS-25LC512T-E/SN | |
| PCN Design/Specification | Multiple Devices Datasheet Update 18/Aug/2014 | |
| PCN Packaging | Reel Design Update 07/May/2015 Label and Packing Changes 23/Sep/2015 | |
| Standard Package | 3,300 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Memory | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Format - Memory | EEPROMs - Serial | |
| Memory Type | EEPROM | |
| Memory Size | 512K (64K x 8) | |
| Speed | 16MHz | |
| Interface | SPI Serial | |
| Voltage - Supply | 2.5 V ~ 5.5 V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | |