Rubycon 25MH510MEFCTZ5X5
25MH510MEFCTZ5X5 picture photo
Mfg. Part Number
25MH510MEFCTZ5X5
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
25MH510MEFCTZ5X5.pdf
Availability of 25MH510MEFCTZ5X5
QUANTITY
25MH510MEFCTZ5X5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 25MH510MEFCTZ5X5
Internal Part NumberEIS-25MH510MEFCTZ5X5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMH5
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current22mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)25MH510MEFCTZ5X5
Related Links25MH510M, 25MH510MEFCTZ5X5 Datasheet, Rubycon Distributor
25MH510MEFCTZ5X5 Details Description
Related parts for 25MH510MEFCTZ5X5
TVS DIODE 18VWM POWERDI123 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS 135DEG 5MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 9-18VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
RES 68.1K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.02 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
LED LUXEON SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 66POS .050 THRUHL datasheet.pdf
CONN FPC 11POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100" datasheet.pdf