Rubycon 25ML220MEFCT78X9
25ML220MEFCT78X9 picture photo
Mfg. Part Number
25ML220MEFCT78X9
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
25ML220MEFCT78X9.pdf
Availability of 25ML220MEFCT78X9
QUANTITY
25ML220MEFCT78X9 Order Process
Ship out your order
Specifications of 25ML220MEFCT78X9
Internal Part NumberEIS-25ML220MEFCT78X9
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesML
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current190mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)25ML220MEFCT78X9
Related Links25ML220M, 25ML220MEFCT78X9 Datasheet, Rubycon Distributor
25ML220MEFCT78X9 Details Description
Related parts for 25ML220MEFCT78X9
TVS DIODE 33VWM 59VC SMC datasheet.pdf
IC CCFL CNTRLR 4CH 28-SOIC datasheet.pdf
IC TX 27BIT SRL PROG 49DSBGA datasheet.pdf
RES CHAS MNT 560 OHM 5% 60W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 8 (Power) Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
IDC BOX HEADER 0.100 8 POS datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 32POS TIN datasheet.pdf