Rubycon 25MS53.3MEFC4X5
25MS53.3MEFC4X5 picture photo
Mfg. Part Number
25MS53.3MEFC4X5
Brief Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
25MS53.3MEFC4X5.pdf
Availability of 25MS53.3MEFC4X5
QUANTITY
25MS53.3MEFC4X5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 25MS53.3MEFC4X5
Internal Part NumberEIS-25MS53.3MEFC4X5
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMS5
PackagingBulk
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current11mA
Impedance-
Lead Spacing0.059" (1.50mm)
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)25MS53.3MEFC4X5
Related Links25MS53., 25MS53.3MEFC4X5 Datasheet, Rubycon Distributor
25MS53.3MEFC4X5 Details Description
Related parts for 25MS53.3MEFC4X5
CONN KEY PLUG CPC SERIES 3&4 PIN datasheet.pdf
CONV DC/DC 50W 1.8VOUT 15A PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CABLE SATA 3.0 ST-ST 0.90M datasheet.pdf
KIT CAP CER 100V-630V SMD datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 700MA 200 MOHM datasheet.pdf