Rubycon 25MS74.7MEFC4X7
25MS74.7MEFC4X7 picture photo
Mfg. Part Number
25MS74.7MEFC4X7
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
25MS74.7MEFC4X7.pdf
Availability of 25MS74.7MEFC4X7
QUANTITY
25MS74.7MEFC4X7 Order Process
Ship out your order
Specifications of 25MS74.7MEFC4X7
Internal Part NumberEIS-25MS74.7MEFC4X7
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMS7
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current21mA
Impedance-
Lead Spacing0.059" (1.50mm)
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)25MS74.7MEFC4X7
Related Links25MS74., 25MS74.7MEFC4X7 Datasheet, Rubycon Distributor
25MS74.7MEFC4X7 Details Description
Related parts for 25MS74.7MEFC4X7
JFET P-CH 30V 0.35W TO92 datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 7POS 2.5MM datasheet.pdf
PTC RESETTABLE RADIAL 16V 7A datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 0.33UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
Connector Header 14 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.8 OHM 1% 1W 0207 datasheet.pdf