Rubycon 25NA220MEFC10X12.5
25NA220MEFC10X12.5 picture photo
Mfg. Part Number
25NA220MEFC10X12.5
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
25NA220MEFC10X12.5.pdf
Availability of 25NA220MEFC10X12.5
QUANTITY
25NA220MEFC10X12.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 25NA220MEFC10X12.5
Internal Part NumberEIS-25NA220MEFC10X12.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesNA
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypeBi-Polar
Applications-
Ripple Current295mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)25NA220MEFC10X12.5
Related Links25NA220ME, 25NA220MEFC10X12.5 Datasheet, Rubycon Distributor
25NA220MEFC10X12.5 Details Description
Related parts for 25NA220MEFC10X12.5
R/A HDR POWERBLADE datasheet.pdf
TVS DIODE 14VWM 23.2VC SMB datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 75 OHM CRIMP datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
LED HOLDER RA 3MM 2LD NYL BK datasheet.pdf
RES 76.8K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 548MA 500 MOHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf