Rubycon 25NA330MEFC10X16
25NA330MEFC10X16 picture photo
Mfg. Part Number
25NA330MEFC10X16
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
25NA330MEFC10X16.pdf
Availability of 25NA330MEFC10X16
QUANTITY
25NA330MEFC10X16 Order Process
Ship out your order
Specifications of 25NA330MEFC10X16
Internal Part NumberEIS-25NA330MEFC10X16
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesNA
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypeBi-Polar
Applications-
Ripple Current380mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.688" (17.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)25NA330MEFC10X16
Related Links25NA330M, 25NA330MEFC10X16 Datasheet, Rubycon Distributor
25NA330MEFC10X16 Details Description
Related parts for 25NA330MEFC10X16
IC MULTIMN 5/3.3V WDOG PB 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV 4CH TRANS 16-SMD datasheet.pdf
ICE POD DEBUG CY8CLED16 datasheet.pdf
IC CPLD 1140MC 5.1NS 256BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 715 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 249K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf