Rubycon 25NSEV22M6.3X5.5
25NSEV22M6.3X5.5 picture photo
Mfg. Part Number
25NSEV22M6.3X5.5
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
25NSEV22M6.3X5.5.pdf
Availability of 25NSEV22M6.3X5.5
QUANTITY
25NSEV22M6.3X5.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 25NSEV22M6.3X5.5
Internal Part NumberEIS-25NSEV22M6.3X5.5
FamilyAluminum Capacitors
SeriesNSEV
PackagingBulk
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypeBi-Polar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.198" (5.00mm)
Surface Mount Land Size0.248" L x 0.248" W (6.30mm x 6.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)25NSEV22M6.3X5.5
Related Links25NSEV22, 25NSEV22M6.3X5.5 Datasheet, Rubycon Distributor
25NSEV22M6.3X5.5 Details Description
Related parts for 25NSEV22M6.3X5.5
IC SUPERVISOR CPU I2C 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
CONN RECEPTACLE BLOCK HSG 41 POS datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
RES 604K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 634K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.48 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 1.23A 100 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.7V 500MW SOD80 datasheet.pdf
CAP CER 12PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf