Rubycon 25NXA330MEFC10X16
25NXA330MEFC10X16 picture photo
Mfg. Part Number
25NXA330MEFC10X16
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
25NXA330MEFC10X16.pdf
Availability of 25NXA330MEFC10X16
QUANTITY
25NXA330MEFC10X16 Order Process
Ship out your order
Specifications of 25NXA330MEFC10X16
Internal Part NumberEIS-25NXA330MEFC10X16
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesNXA
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypeBi-Polar
Applications-
Ripple Current247mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.688" (17.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)25NXA330MEFC10X16
Related Links25NXA330, 25NXA330MEFC10X16 Datasheet, Rubycon Distributor
25NXA330MEFC10X16 Details Description
Related parts for 25NXA330MEFC10X16
CAP CER 2.2UF 16V Y5V 0805 datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER 8BIT INV 20SSOP datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 260MA 6.04 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 WW datasheet.pdf