Rubycon 25PX1000MEFC10X16
25PX1000MEFC10X16 picture photo
Mfg. Part Number
25PX1000MEFC10X16
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
25PX1000MEFC10X16.pdf
Availability of 25PX1000MEFC10X16
QUANTITY
25PX1000MEFC10X16 Order Process
Ship out your order
Specifications of 25PX1000MEFC10X16
Internal Part NumberEIS-25PX1000MEFC10X16
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPX
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current740mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.688" (17.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)25PX1000MEFC10X16
Related Links25PX1000, 25PX1000MEFC10X16 Datasheet, Rubycon Distributor
25PX1000MEFC10X16 Details Description
Related parts for 25PX1000MEFC10X16
VARISTOR 42.3V 2KA DISC 20MM datasheet.pdf
RES 470K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 65MSPS 64LFCSP datasheet.pdf
RES SMD 1.05M OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES 1.42K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
RES 100 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 18.2 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGE .100 25POS HL LOW P datasheet.pdf