AVX Corporation 1206CA471JAT1A
1206CA471JAT1A picture photo
Mfg. Part Number
1206CA471JAT1A
Brief Description
CAP CER 470PF 630V NP0 1206
Datasheet Download
1206CA471JAT1A.pdf
Availability of 1206CA471JAT1A
QUANTITY
1206CA471JAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1206CA471JAT1A
Internal Part NumberEIS-1206CA471JAT1A
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.060" (1.52mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1206CA471JAT1A
Related Links1206CA4, 1206CA471JAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1206CA471JAT1A Details Description
Related parts for 1206CA471JAT1A
CAP CER 1000PF 1KV X7R 0805 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 74POS 2MM SMD datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 1000 BASE-T datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG YELLOW 1000' datasheet.pdf
IMCV-LIM, 10/100-CWDM-SM1390-SC datasheet.pdf
METAL SINGLE GANG EXT 4.92L datasheet.pdf
Crystal 4.0000MHz 30ppm 18pF 180 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 220 OHM 14SOIC datasheet.pdf