Rubycon 25RX301000MG412.5X20
25RX301000MG412.5X20 picture photo
Mfg. Part Number
25RX301000MG412.5X20
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
25RX301000MG412.5X20.pdf
Availability of 25RX301000MG412.5X20
QUANTITY
25RX301000MG412.5X20 Order Process
Ship out your order
Specifications of 25RX301000MG412.5X20
Internal Part NumberEIS-25RX301000MG412.5X20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesRX30
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.4000 Hrs @ 130°C
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
TypePolar
ApplicationsAutomotive
Ripple Current1.1A
Impedance55 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)25RX301000MG412.5X20
Related Links25RX301000, 25RX301000MG412.5X20 Datasheet, Rubycon Distributor
25RX301000MG412.5X20 Details Description
Related parts for 25RX301000MG412.5X20
ROUND SPACER 0.032" NYLON 5/16" datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 20V D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 113K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 25V 20% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS PIN datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 30PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
CRYSTAL 37.400 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf