Panasonic Electronic Components 25SEPF180M+TSS
25SEPF180M+TSS picture photo
Mfg. Part Number
25SEPF180M+TSS
Brief Description
CAP POLYMER 180UF 20% 25V T/H
Datasheet Download
25SEPF180M+TSS.pdf
Availability of 25SEPF180M+TSS
QUANTITY
25SEPF180M+TSS Order Process
Ship out your order
Specifications of 25SEPF180M+TSS
Internal Part NumberEIS-25SEPF180M+TSS
Hot New Technologies
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesOS-CON, SEPF
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)16 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.65A
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)25SEPF180M+TSS
Related Links25SEPF1, 25SEPF180M+TSS Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
25SEPF180M+TSS Details Description
Related parts for 25SEPF180M+TSS
RES SMD 2.21K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 3.01M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 66.5 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
OPTOISOLATR 5KV TRANSISTOR 4-SMD datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8SOIC datasheet.pdf
IC POWER MONITOR I2C 12MSOP datasheet.pdf
33UF 450V 16X31,5 datasheet.pdf